Zastanawialiście się kiedyś , czy możliwe jest uruchamianie gier w konsoli PS2 przez sieć? Dobre pytanie ,  jeżeli posiadamy w miarę duży dysk w komputerze , wystarczy utworzyć partycję dla PS2 (nie koniecznie) i uruchamiać z tamtąd gry przez konsole. Wystarczy posiadać odpowiedni kabel sieciowy. Owy kabel musi być krosowany (z przeplotem) gdyż nie ważne czy mamy starą kartą sieciową czy nową , PS2 i tak nie potrafi sama robić przeplotu w niekrosowanym kablu , dlatego kabel musi być krosowany. Wszystko jest banalnie proste , jeżeli wiecie jak nagrywać gry tak by konsola czytała je z dysku przenośnego pendrive to dobrze , znacznie nam to ułatwi zadanie , jeżeli nie to trudno wytłumaczę wszystko po kolei. 

                                   Tutek dla leniwych dostępny w HD

Na początku musimy posiadać dwie karty sieciowe w komputerze , jeżeli chcemy mieć jednocześnie dostępn do internetu. Jeżeli nie mamy drugiej karty lub nie u żywamy karty sieciowej to nie problem , na czas gry odłączymy internet i podłączymy PS2 do komputera. W tym celu musimy zaopatrzyć się w kabel sieciowy krosowany (cross).

Po pierwsze wypadało by założyć partycję specjalnie dla PS2. Moja nazywa się PS2HDD i musi być w FAT32. Uwaga !! Nie testowałem gier z partycji NTFS.

Następnie kilka sprostowań : 

Jeżeli używamy Open PSLOADERA w wersji wyższej niż 7.0 to nasz program potrafi czytać całe obrazy *ISO z grą - w tym celu musimy nazwać odpowiednio naszą grę by była wykryta.

1) Gra nie może być spatchowana ESR Patcherem - otwieramy grę i szukamy w poszukiwaniu pliku z regionem - pliki te mają nazwe np. SCUS_83.212 SCES_XX.XX SLES_XXX.XX - To są przykłady nazy mogą być przeróżne ale nie odbiegają od tej konstrukcji - teraz musimy zmienić odpowiednio nazwę naszego pliku z grą - SCUS_83.212.Nazwagry.ISO naprzykład SCUS_83.212.GodOfWarII.ISO - Ważne! Jeżeli mamy ukryte rozszerzenia plików nie dopisujemy końcówki .ISO

Teraz na naszej partycji/dysku tworzymy folder PS2SMB a w nim DVD - w tym folderze trzyma się całe obrazy gier w formacie *ISO.

Jeżeli mamy Open PS2 Loader w wersji 6.0 lub niższej metoda podana wyżej nie zadziała. Musimy odpalić program USB UTIL 2.0 (w dziale download) i podzielić grę na części , grę "instaluejmy" bezpośrednio na dysk , a  do folderu PS2SMB anie do DVD!!! Metoda ta działa także w Open PS2 Loader 7.0, 8.0 i jest dosyć łatwa.

Odpalamy program USB Util 2.0 <<< Dostępny w dziale POBIERZ

Tutorial instalowania gier na dysku zewnętrznym znajdziemy w dziale URUCHAMIANIE GIER Z USB

Zakładka file > Create game from ISO. Po lewej stronie szukamy naszego obrazu z grą a po prawej miejsce na którym mamy "zainstalować" obraz naszej gry. U mnie będzie to dysk E. Kiedy zaznaczymy obraz powinna pojawić się jego nazwa w okienku po niżej. Innych opcji nie ruszamy , ewentualnie możemy zmienić nazwę naszej gry wpisując ją w pasku nad przyciskami Create i Cancel. Wystarczy kliknąć Create a program podzieli grę na kilka części i umieści je na naszym dysku.

Teraz mamy poprawnie nagraną grę na dysk , czas przejść do konfiguracji między PC a PS2. Jest do banalnie proste.

1) Uruchamiamy nasze PS2 i otwieramy program Open PS2 Loader 

A) Open PS2 Loader 0.6 i starszy

Wchodzimy w Ustawienia Sieci

Przepisujemy to co na zdjęciu

Po niżej to samo tylko czytelniej :-)

PS2

IP : 192.168.1.5

MASK : 255.255.255.0

GW : 192.168.1.1

PC

IP : 192.168.1.2

PORT : 445

SHARE NAME : PS2SMB

B) Open PS2 LOADER 0.7 , 0.8

Wchodzimy w Konfiguracja Sieci

I przepisujemy konfiguracje taka jaka jest na zdjęciu.

Po niżej czytelniej - wszędzie jest to samo.

PS2

IP : 192.168.1.5

MASK : 255.255.255.0

GW : 192.168.1.1

PC

IP : 192.168.1.2

PORT : 445

SHARE NAME : PS2SMB

                                        Strona 2