Jest to menager naszej konsoli - oferuje nam przeglądanie zawartości znajdujących się na  karcie pamięci , pendrivie , dysku zewnętrznym na USB, na płycie czy nawet na naszym komputerze , po przez połączenie LAN. W uLaunchElfie możemy otwierać rózne aplikacje , oraz konfigurować i zmieniać pliki , chociażby kopiować savey z pendriva na memory card i inne. Zaletą  jest to , że jest prosty w obsłudze , nie posiada rozbudowanej nakładki graficznej , wszystkim operujemy  w jednym oknie. Na każdym Free Mc Boocie musi znajdować się Ule (UlaunchElf) , jest to nierozłączna część oraz podstawa do uruchamiania programów na naszym exploicie.Ule znajduje się w paczce z Free Mc Bootem który znajdziecie w dziale POBIERZ.

Unofficial Launch Elf.

Jak otworzyć program w Ule?

1)Na początku nasz program w formacie *elf wrzucamy na pendrive

2)Poczym  włączamy PS2. Po włączeniu PS2 wchodzimy do ulelfa , a następnie pojawia nam się okno takie jak wyżej.

3)Wybieramy Mass czyli pamięć przenośną np. pendrive. Explorujemy naszą pamięć zewnętrzną za programem , który tam wrzuciliśmy. Jeżeli znajdziemy nasz program to uruchamiamy go kółkiem. Można też skopiować ten program ,w tym celu wciskamy R1 i wciskamy Copy. Następnie w prawym górnym rogu ekranu pojawia nam się zielona ikonka , po czym cofamy się do menu tak jak na obrazku powyżej i przechodzimy do mc0 - jest to nasza karta pamięci znajdująca się w  memory card slot 1. Wchodzimy do folderu boot i tam wrzucamy nasz program.

4)Aby uruchomić program. Wchodzimy do mc0 , potem do folderu boot gdzie wrzuciliśmy program i uruchamiamy go kółkiem. Jednak dla tych co chcą mieć w menu PS2 swój program przygotowałem tutorial na zbindowanie naszego programu do menu w PS2.

1)Należy uruchomić konfigurator FreeMcBoot'a ja mam coś takiego. W wersji w dziale POBIERZ , w FreeMcBoocie jest taki konfigurator.

2)Po wejściu w konfigurator pokaże nam się takie oto okienko , w którym wybierzemy przycisk to zatwierdzania iks (X) lub kółko (O).

3)Teraz wybieramy opcję Configure OSDSYS Options...

4) Po wejściu patrzymy na opcje Configure Item : XX - gdzie X oznacza liczbę. Czyli pozycję która znajmować będzie nasz program na liście w menu ,  maksymalnie można przypisać 100 pozycji od 0 - 100.  Ja  wybrałem pozycję  nr  14 ,  gdyż  na pozostałych  pozycjach mam  już inne programy. 

5) Teraz wybieramy Name i zatwierdzamy X lub O.

6) Wpisujemy nazwę jaka ma się ukazać w menu głównym PS2 i zatwierdzamy wciskając OK.

7) Teraz wybieramy opcje Patch 1.

8) Teraz zobaczymy  eksplorator naszych kart pamięci i pamięci przenośnej. Wiadomo MC0 - karta pamięci w slocie 1 (czyli ta z której uruchamiamy FreeMcBoota gdyż z drugiego slotu jest to niemożliwe) i MC1 czyli slot drugi. A mass to pamięć przenośna podpięta pod port USB. 

9) Pamietacie jak mówiłem żeby wrzucić program do folderu boot? Zakładam że Wasz program tam jest dlatego wchodzę w mc0 , i wybieram foolder boot poczym odnajduje mój program i zatwierdzam.

10) Po zatwierdzeniu widzimy że program został dodany i jest napisany obok Patch 1. Analogicznie wychodzimy wybierając opcje Return.

11) Znów zobaczymy menu i wybieramy opcje Return.

12) Teraz wybieramy opcje SAVE CNF to MC0 i zatwierdzamy - to zapisuje naszą konfiguracje , po tym możemy zresetować konsolkę i cieszyć się naszą nową pozycją dodaną w menu.

Pytanie : Pomocy nie moge znaleźć tego całego konfiguratora freemc boota czy jakoś tak?!

Odp : To co masz za Free Mc Boota , każdy FreeMc posiada taką opcje , ale jeżeli jej nie masz to możesz uruchomić ten konifgurator z poziomu ulelfa.

1) Odpal swojego ulelf lauchera i zobaczysz takie oto menu. ( Ja mam skórkę i wygląda troche inaczej ale reszta pozostaje nie zmienna. Analogicznie wejdź do mc0

2) W mc0 odnajdź folder SYS-CONF a w nim znajdziesz FMCB_CFG.ELF odpal go i uruchomi Ci się dokładnie to samo co w punkcie nr.2

                              Zapraszam do następnego artykułu.

                      Powrót do strony głównej.