Napiszę trochę teraz o jakości nośnika na którym mamy wypaloną grę , jak wiadomo na naszych płytach pojawiają się błędy odczytu zwane PI i PIF - błędy te zmuszają nas laser do korygowania ich a co za tym idzie laser bardziej się zużywa co w krótkim czasie przy dużej ilości błędów doprowadzi do jego natychmiastowego zgonu. Dlatego napiszę jak skutecznie sprawdzić jakość naszej płyty , video-poradnik włacznie z wypalaniem płyt można znaleźć w dziale WYPALANIE GIER.

Posłużymy się programem Nero Speed Disc - dostępny jest w dziale download jak zawsze. Program ten wymaga podczas instalacji ponownego rozruchu systemu.

Po włączeniu programu zobaczymy oto takie nie zbyt skomplikowane okno :

Przechodzimy do zakładki Jakość Dysku

Widzimy teraz całe okno programu - na samej górze widnieje nasza nagrywarka i jej nazwa. Po lewo mamy dosyć intuicyjne menu ograniczające się do kilku kliknieć. Wszystkie opcje są już domyslnie zaznaczone więc my nic nie bedziemy zmieniać. Błędy PI (niebieskie) są mniej ważne , nawet gigantyczna ich ilość może jedynie sprowadzić poziom płyty do normalnego, gorsze są błędy PI (żółte) (w zasadzie to PIF) duża ich ilość tak jak mówiłem ubije nasz laser - na podstawie ilości tych błędów program ocenia jakość płyty - im mniej tym lepiej. Ocena jakości widnieje pod opcją Zaawansowane

Teraz przejdźmy do testów , po włożeniu nośnika do napędu , progrm odczyta informacje o dysku - Jego Typ . ID , Date Nagrania , Etykiete. W ustawieniach wybieramy prędkość sprawdzania płyty , najlepiej z taką jaką wypaliliśmy naszą płytę. Ale na początku dostępne są tylko dwie prędkości , 16x i 12x , aby zmienić ich wartość należy kliknąć na przycisko odświeżania obok wyboru prędkości. Program automatycznie załaduję prędkość z jaką była wypalana płyta a do tego , pojawią się dodatkowe prędkości. Po niżej znajduję się okno w którym można zmienić od kąd to kąd płyta ma być testowana , wartość podajemy w Megabajtach (MB) domyslnie program ustawia całą wielkość dysku dlatego właśnie taką będziemy testować w końcu zależy nam na jakości całego dysku a nie wybranego sektora. W prawym górnym rogu znajduje się przycisk Start , po wciśnięciu przycisku program zablokuje napęd , zrobi rozruch płyty i rozpocznie testy.

Do testowania użyłem dwie płyty : Verbatim X8 wypalony z prędkością 8X oraz Sony X16 wypalony z prędkością 16X , oby dwie płyty miały ten sam obraz gry Call of Duty 5 Final Fronts. Teraz zaprezentuje wyniki testów.

UWAGA : Żółte błędy odczyty PI to błędy PIF.

Verbatim X8 - 8 tys błędów PIF , średnia długość 0.10 , maxymalnie 4.

Sony X16 SLIM - ok. 427 tys błędów PIF - szok , średnia długość 4.18 , max 98.

Zacznijmy od tego , że nie jestem żadnym fanatykiem Verbatima , a wielkim fanem Sony , lecz Sony się nie spisało , płyta poprostu jest cieńkiej w uszach jakości , moja konsola z poprawnie zkalibrowanym laserem , jest bardzo wyczulona , w grze Call of Duty 5 , po chwili grania występują następujące objawy : 

- Rozjeżdża się dźwięk.

- Cut Scenki przycinają

- Chwilowe freezy (zamrożenia) dźwięku , oraz jego powtórzenia.

- Problemy z wczytywaniem , zawieszanie , stawanie płyty w miejscu.

- Długo trwałe ładowanie się poziomów oraz nie ładujące bądź pojawiające się po pewnym czasie tekstury.

Takie katowanie konsoli załatwi nam laser szybko , nie musicie się martwić o wypalarki w Waszych komputerach , to potwory przy małym laserku w Konsoli PS2 , dodam że laser w Wersji SLIM (PSTwo) jest trochę słabszy niż laser , w PS2 FAT (PS2 Classic) , jednak dobrze używany może służyć bardzo drogo , a kiedy zużyje się w naturalny sposób , można go już wymienić na nowy , laser do PS2 SLIM to kosz z rzędu ok. 25 zł wzwyż za laser. W PS2 FAT jest dużo drożej. Dlatego myślę , że powinniście dbać o swój sprzęt , gdyż dłużej on podziała i się nie zepsuje.

                      Powrót do strony głównej.