Od kiedy wyszedł Xbox (zwykły) nastały walki fanbojów , która konsola jest lepsza , oczywiście konsola od M$ (Microsoft) miała swoich zwolenników , jak i mała czarna od SONY. Teraz kiedy te konsole nie są wstanie generować aktualnej grafiki 3D , można powiedzieć , że konsole są nie warte kupna. Otóż nie prawda , kiedy decydujemy się na zakup konsoli bierze się pod uwage masę czynników.

Cena konsoli - Czy stać nas na taką konsole , wiadomo bogatsi kupią wersje droższą , ale czy koniecznie lepszą?

Możliwości konsoli : To że konsola jest mocna/słaba na papierku nie oznacza , że bedzie taka naprawdę. Takie , rzeczy z czasem pojawiają się w necie , że dana konsola ma drastycznie lepszą grafike od tej itp. Ale takie teksty lubią też padać od fanbojów.

Ilość gier na konsolę - Tutaj wystarczy poszperać trochę by zobaczyć jak to stoi. Wiadomo , trzeba czasu aby wyszło parę nowych tytułów ale no kur*a ile można czekać na gry? Kupuje się konsole aby grać , a nie czekać aż wyjdą nowe. Aktualnie i tak nie jest źle bo gry wychodzą często na nextgeny.

Awaryjność - Tutaj też z tym róznie , zależy od tego jak nam się trafi , lotto. Możemy dostać model który przetrzyma więcej , albo inny  który jest trochę gorzej wyprodukowany .

I opinie z internetu , które dosyć często są fanbojskimi opiniami i wiadomo czego można się po takich spodziewać. Każdy potrafi wychwalać swoje... Otóż nie , ten artykuł jest pisany przez fana SONY i nie ma na celu jazdy po Xboxie itp reszta fuj itd. Chce pokazać jakie są różnice. Co warto kupić i jak to stoi. Aktualna data kiedy artykuł został napisany to 12 czerwca 2012. W bardzo krótkim czasię rynek konsol i gier oraz naszych ukochanych PCtów szybko i prężnie się rozwija. Nie owijając w bawełne pojade po bandzie i powiem wszystko o konsolach XBOX i Play Station 2. Dodam do tego nextgeny , porównam to wszystko i zobaczymy co wyjdzie!

Xbox

Więc zaczne od Xboxa , wołam na niego Xkloc , bo jest wielki jak pudło. I z tym się zgodze. Gigantyczna ta konsola , nawet PS2 FAT się chowa , oczywiście z pozoru jest pudłem bo wśrodku jest mocniejsza niż PS2. Nasz Xbox jest wyposażony w : 

Zmodyfikowany stary Pentiu III o taktowaniu 733 MHz. (Obsługa takich bajerów jak SSE i MMX)
Układ graficzny posiada taktowanie 233 MHz i 64 MB pamięci , dzielonej dla grafiki jak i pamięci podręcznej RAM. Jest to zmodyfikowany  Geforce 3
Reszta bajerów to 3D audio , dźwięk 5.1 i fabryczny dysk 8GB. Dodatkowo posiada 4 porty USB 1.1 , karte sieciową ethernet 100 Mbps , wiadomo napęd DVD bo jak że by inaczej.  

Powstał  14 marca 2002 i Poległ około 2006 roku , kiedy to już przestały na niego wychodzić gry. Konsola po przeróbce , to rzeczywiste centrum rozrywki , filmy , muzyka i inne duperele sprawiają , że konsola jest dobrym odtwarzaczem multimedialnym , świetnie sobie radzi z filmami 720p. Straszne wielkie pudło z tego Xboxa moim zdaniem i widać to gołym okiem.

No ale dobra jeżeli Was duże rozmiary nie rażą to prosze bardzo. Idziemy dalej - Na konsole powstało trochę gier , nie powiem że dużo bo dużo to ma PS2. Niestety , cześć gier na xboxa to poprostu kicz , na PS2 też jest troche kiczu jak wszędzie. Na xboxa jest dużo hitów jeżeli chodzi o prawdziwe hity , jednak część znich zostało bezczelnie zerżnięte od hitów PS2. Gran Turismo - Forza itp , itd. Gry są napewno lepiej wyglądają niż na PS2. Xbox radzi sobie z rozdzielczościami : 480i, 576i 480p, 720p, 1080i. 

Ale i tak przeważnie gry są w 480p tak jak Na PS2 , oczywiście część gier obsługuje tryby większe niż 480p , jak i 1080i. Jednak jest ich garść. Np na PS2 to chyba Okami i Gran Turismo 4. Więcej nie znam.

Jeżeli chodzi o granie itp. pady to zależy od gustu , nie będe tutaj pisał o klawiaturach i myszkach pod xboxa , bo to chore. Od tego są PCty a nie konsole. Chyba , że ktoś chce mieć linuxa na xboxie to rozumiem. Powstało parę dystrybucji.

To tyle , co by tu dużo opowiadać , multimedialnie jest naserio ostrym kombajnem , jednak jeżeli ktoś nie używa gigantycznej ilości formatów , to PS2 również będzie dobre pod tym względem.

 Play Station 2 SLIM

Zacznijmy od garbarytów tego wynalazku. Wielkość wersji slim jest porównywalna z pudełkiem do gier , a wersji fat do pudełka na buty.
Żeby nie zanudzać przejdę do sedna , co znajdziemy w środku? Otóż skąpo wyposażona PS2 nie jest taka lipna , dodam że powstała w roku  4 marca 2000 i żyje do dzisiaj bo uwaga - 12 lat od premiery wychodzi sobie taka fifa i pes? Nieźle no nie , ale jakość gier w porównaniu z next genami już nie jest taka niezła. A teraz parametry czarnulki : 

"Emotion Engine" 294 MHz (299 MHz w nowszych modelach) - Też jak się nie myle ma bajery typu SSE i MMX , dodam że jest to 128 bitowy procesor , co prawda tak naprawde to ma 64 bity ale posiada 128 bitowe rejestry SIMD , co czyni go lepszym niż zmodyfikowany Pentium 3. Teorytycznie Emotion Engine bo tak nazywa się procesor a wzasadzie procesory w PS2 , ma wieksza wydajność niż stary Pentium III w Xboxie. Niestety ograniczają go inne podzespoły a oto one : 

32 MB RAM RDRAM 

Pytanie : Dlaczego PS3 ma problemy z emulacją PS2?
Odpowiedź : Pamięć w PS2 jest szybsza od PS3 i emulacja na PS3 nie jest perfekcyjna a wręcz nędzna.

Troche dziwne że pamięć od PS2 jest szybsza od PS3 ale lecimy dalej.

"Graphics Synthesizer" : 150 MHz, 4 MB eDRAM - Widzimy tylko 4 MB ramu - mało mało - ale eDRAM jest szybszy od DDR z Xboxa. Jednak Xbox ma do dyspozycji więcej ramu  na grafikę i jako pamięć podręczną.

No i czytnik DVD / CD itp itd , ludzie straszą , że słaba jakość że szybko pada itp. Ja powiem tyle , jak ktoś nie umie wypalać gier to trudno , fakt były wadliwe modele , co laser padał szybko na oryginalnych płytach , ale w wiekszości szybka śmierć laserów jest po przez nieumiejętne jego używanie - brak kalibracji źle wypalone płyty/niskiej jakości nośniki.

O kontrolerze się nie wypowiem bo wiadomo , o gustach się nie dyskutuje.Nieoficjalnych padów jest masa i mają różne garbaryty , duże małe , średnie , bezprzewodowe. Kto co lubi.

PS2 ma uwaga : ponad 6000 tytułów - w tym duża część z poprzednika PSX (Play Station 1) Jednak przy tych paru tytułach od Xboxa to naprawdę coś. Fakt że gry na Xboxa wyglądają lepiej , nie zmienia faktu że brak mu takiej biblioteki gier. Oby dwie konsole i tak nie są wstanie generować aktualnej grafiki 3D i oby dwa są przeznaczone pod telewizory CRT. Lecimy dalej , PS2 ma wiadomo ethernet , prędkość 100 mbit jak w Xboxie. Wyjścia component i Digital Uut - pod dźwięk 5.1. PS2 , jest również multimedialne i w prawdzie ma trochę ograniczeń , względem Xboxa , ale nie jest źle. Możemy odtwarzać filmy do rozdzielczości 1024x768 , muzykę , wiadomo kopie zapasowe gier, internet oraz przeglądarke , linuksa , jakieś emulatory itp. Ale bez przeróbki tego nie osiągniemy. Domyślnie PS2 nie posiada dysku , istnieje możliwość podłączenia jego pod PS2 FAT - po przez Network Adaptor , w polsce po gigantycznie cholendarnych cenach - za granicą za grosze. W PS2 slim , można podpiąć HDD taśmą pod płytę główną - działa tylko w modelu 7000x - Multimedialność zbliżona do Xboxa w podstawowych rzeczach mp3 avi itp. - po za filmami HD (1280x720) to samo. Gry nieco gorsza grafika - ale zaraz? Black na xboxa wygląda tak samo jak na PS2! Na dodatek te same rozdzielczości bo 480p? Dziwne... Albo nie chciało im się robić lepszych teksturów pod Xboxa i zerżneli z PS2 albo optymalizowali grę pod PS2 i na Xboxie kulawo wyszło i nie pozwoliło to na lepsze tekstury. No nic nie zagłębiam się. Teraz podsumuję to wszystko.

                       XBOX                                                                   PS2

Ma  lepszą grafikę!                                    6000 tysięcy gier!  Oprawa wizualna w                                                                        niektórych grach porównywalna , w                                                                          innych widać różnice

Jest super multimedialny                       Też tylko nie czytam filmów HD a                                                                                 programy wydane na PS2 obsługują
                                                                       mniej kontenerów niż te na Xboxa

Mało gier i trochę hitów                           Gier wylew , hitów nie mało

Servery dawno upadły                             Skroma lista aktywnych serverów

Nie nadaję się pod telewizory LCD         Też nie nadaje się , component                                                                                    troche pomaga.

Mało gier w wysokiej                                Tutaj sytuacja identyczna
rozdzielczości

Łatwo  wymienić napęd bo                      Od 30 zł Slim do 150 zł FAT
pasują od komputerów                             

On już nie żyje                                            Tutaj niedawno wyszedł PES i FIFA

Wielkie pudło                                              Średnie pudło i małe pudło

Posiada linuksa (opcjonalnie)                 Tak jest linux (opcjonalnie)

Można  uruchamiać gry przez LAN         LAN jak i USB

24 miliony sprzedanych  sztuk               150 milionów sprzedanych sztuk

Brak dodatków                                           Eye Toy , jakieś singstary i inne                                                                                    śmieci


No i tutaj pojawiają sie nextgeny , aktualnie można kupić dosyć tanio , są wydajne , przystosowane do rozdzielczości HD , jeżeli nie masz kasy na next gena bądź masz telewizor CRT to powinieneś wybrać coś z tych dwóch wyżej , do mnie przemówiło PS2 , ilość tytułów i ogólne wykonanie sprawiło iż konsola mnie urzekła , widziałem X360 z bliska i ma moc za oferowane pieniądze. Warto dołożyć do niego i kupić , a PS3 generuję aktualnie identyczną grafikę , jednak PS3 jest mocniejsze niż x360 , w prężnie rozwijającym się rynku gier komputerowych to zamało i X360 może być już nieopłacalną konstrukcją , a płatny xbox live dobija biednych. W PS3 mamy możliwość grania w gry za darmo przez internet a cena konsoli  rozwala system , jest droższa od X360 ale za to  bardziej przyszłościowa. Wybór należy do ciebie , stawiając na przyszłość nowe gry , które już ledwo wyrabiają (Battlefield 3) postawił bym na Play Station 3 - posiada moc , której X360 może pozazdrościć - to inwestycja która pozwoli nam niedługo zagrać w gry , których X360 nie udźwignie bez krojenia tekstur i efektów graficznych. Żadna z konsol poprzedniej generacji nie posiada antyaliasingu a gamecube nawet nie dorasta do pięt wymienionym wyżej konsolą , aktualnie antyaliasing staję się on mniej potrzebny ale na telewizorach CRT był by mile widziany. Rozkręciłem trochę tego sprzętu i wiem co mówię. X360 warto brać jeżeli nie ma się dużo kasy , wydawanie grubo ponad 1000 zł na X360 mija się z celem(dodatki , wersja slim , większy dysk itp). Oczywiście jeżeli mamy nawet troche więcej kasy niż na PS2/Xboxa warto zainwestować jeżeli lubimy gry single player , bo na multi wiadomo , xbox live wyciąga kase. Jednak jeżeli kogoś stać to może śmiało brać X360. Dla mnie xbox live to zwyczajny nonsens a Micro$oft tylko naciąga ludzi. Jestem realistą , prawdobodobnie Micro$soft zrobi ludzi w bambuko jak w przypadku Xboxa i wyłączy usługe xbox live kiedy wyjdźie następna konsola z pod sztandaru M$.Pograliście. Podsumowując.

1) Masz mało kasy , bierz X360 - pograsz w dobre gry (graficznie) wiadomo , pod telewizory LCD jak i LED. O padach się nie dyskutuje ale na rynku jest dużo chińskich zamienników więc do wyboru , do koloru.

2) Masz dużo kasy , bierz PS3 - mocniejsza konstrukcja sprawi , że konsola uciągnie dużo więcej niż X360 o ile twórcy gier nie zepsują optymalizacji gry. Można grać za darmo na internecie co jest dosyć dobre. Konsola również pod telewizory LCD/LED.

Zapraszam do czytania innych artykułów

Artykuł ku pamięci martwemu XBOXOWI , który umarł dlatego , że nie było komu robić gier na niego.

A szkoda biło by na łeb PS2 bo troche więcej można było z niego wyciągnąć. Niestety naciągacze z M$ nie mieli szans. Udane PS1 zaklepało już rynek PS2.

Powrót do strony głównej.