W tym rozdziale powiem jak instalować gry na pendrive lub dysku zewnętrznym tak ,a by gry działaly dobrze na naszej konsoli.  Na początku powiem o tym  , że nie wszystkie gry będą działać , listę kompatyvilności znajdziecie Tutaj  Kompatybline gry są oznaczone ptaszkiem , natomiast nie kompatybilne czerwonym krzyżykiem , dodam że patrzymy na rubryke USB. Występuje jeszcze znak ostrzeżenia , mówi nam to o tym , że gra będzie działać ale są pewne markamenty np. przycinanie filmików albo , inne rzeczy. Dzieje się tak gdyż USB w PS2 ma prędkość odpowiadającą 1.1 co i dzie i zatym wolny trnasfer , jednak że wystarcza do grania , problem pojawia się przy filmikach. Dobrej jakości filmiki potrafią nieźle przyciąć , jednak że kiedy oglądałem intro gry Killzone były niezauważalne przycinki. Zależy to głównie od wagi takiego filmiku i jego jakościi , jednak przejdźmy do sedna - Teraz obale mit , że gry na PS2 z USB długo się ładuja. TO NIE PRAWDA  Gry na PS2 ładują się nawet dobrze , co prawda nie tak szybko jak z napędu ale nie trwa to bóg wie ile. Musze powiedzieć , że gry działają płynnie i można w nie spokojnie grać. Najważniejszą zaletą jest to , że nie marnujemy lasera. Granie na takim sprzęcie bardzo odciąża laser i pozwala mu dłużej pożyć , szczególnie kiedy gramy non-stop. Teraz trochę o dyskach zewnętrznych i pendrive. Niestety PS2 nie wczytuje wszystkich pendrivów i dysków , zewnętrznych - wyczytałem to na innych forach.... Dla mnie to wielka bzdura. Testowałem różne nośniki - od chińskich czytników kart po  Taiwańskie dyski twarde i wszystko ładnie działało , nawet pendrive z Kingstona był wykrywany . PS2 czyta dyski twarde w tzw. kieszeni - w kieszeni jest montowany dysk twardy ,, przez co jest wykrywany jest jako dysk zewnętrzny.

 Kieszeń na dysk twardy 2,5".

Dla leniwych przygotowałem krótki tutorial video. Zapraszam do oglądania

Wszystko pięknie ale pozostaje jeszcze defragmentacja. Jest to proces w , którym nasz plik dzieli się na fragmenty i jest rozrzucany po róznych częściach dysku przez co igła w dysku (tak jak w płycie winylowej) musi skakać od punktu do punktu by odczytać dany sektor - dlatego musimy zdefragmentować dysk , żeby wszystko było pokolei odczytywane , bo gdyby na płycie winylowej piosenka była by w różnych częściach płyty to muzyka był przycinała - W PS2 jest podobnie tylko tylko gra nam wogóle nie odpali =] .

 Defragmentacja

Powyższy obrazek pokazuje defragmentacje z fragmentowanych plików. Czas teraz na optymalizacje - żeby zdefragmentować dysk trzeba mieć przynajmnie 10% wolnego miejsca a jak sie ma dysk 500 GB? To wskoczy jeszcze jedna gra!!! Dlatego optymalizacja konsoliduje wolne miejsce przez co można zmieścić na nim jeszcze grę lub film. Co prawda stan wolnego miejsca na dysku się nie zmienia ale za to wszystkie pliki trafiają na początek dysku a wolnie miejsce trafia na koniec - dzięki temu można zdefragmentować nowo co wgrany plik , bez optymalizacji było by to niemożliwe. Teraz powiem wam jak wgrywać gry na Pendrive / Dysk USB.

Potrzebujemy :

- USB UTIL ( W dziale POBIERZ)

-Auslogic Defrag ( W dziale POBIERZ)

-FAT32 Format ( W dziale POBIERZ)

Play Station 2 obsługuje rodzaj partycji FAT16 i FAT 32 , przez co  jeden plik ważyć może max 4 GB  wiadomo trafiają się gry , które zajmują więcej miejsca np. Gran Turismo 5. Pierw musimy zformatować dysk lub pendrive , użyjemy FAT32 Format. Program banalny w obsłudze wybieramy urządzenie i klikamy Start. Dodaje program GUI FORMAT ,  tam ten działa tak samo tylko wybieramy ilość alokacji - nie zmieniamy w tamtym programie , wybieramy urządzenie i je formatujemy. Po zformatowaniu naszego dysku lub pendrive , włączamy program USB util. Po włączeniu programu ukaże nam się menu:

  USB Util

Klikamy File>Create Game from ISO , wybieramy gdzie ma być zainstalowana gra , w tym wypadku nasz dysk zewnętrzny lub pendrive. UWAGA , nie patchujemy gier tak jak to robiliśmy ESR DISC PATCHEREM , poprostu wskazujemy obraz naszej gry i instalujemy. Proces był banalny . Po zainstalowaniu gry aby dodać kolejną klikamy FIle > Open Game List > i wybieramy  listę z naszymi grami tam gdzie mamy nasz pendrive lub dysk usb z grami. Lista jest w rozszerzeniu *ul . Po załadowaniu listy postępujemy tak jak wyżej czyli dodajemy grę tak samo. Kiedy dodamy już grę należy w tym celu zdefragmentować dysk. Odpalamy program Auslogic Defrag  i pokaże nam się ładne menu :

  Auslogic Disk Defrag

Zaznaczamy nasz pendrive lub dysk zewnętrzny ptaszkiem i klikamy Defrag. Widzimy , ze układają nam się po kolei zielone kwadraciki a czerwone zamieniają się na zielone i układają sie również pokolei. Ale czasem zostanie przerwa , dlatego potem optymalizujemy dysk , żeby redukować przerwy co ułatwi nam dodawanie gier w przyszłości . To już wszystko myślę , że ten sposób na granie na PS2 jest najlepszy , zdaża  się , że filmiki tną ale gry działają przeważnie płynnie. Zapraszam do następnego artykułu.

                       Powrót do strony głównej.